Bruksela nie pozbawi atomu zielonego finansowania | Nord Stream 2: sposób na zniesienie sankcji wobec Rosji?

Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.

:Pomimo żądań części posłów do Parlamentu Europejskiego kraje członkowskie przyjęły wspólne stanowisko w którym nie popierają wykluczenia energetyki jądrowej z finansowania projektów zrównoważonych środowiskowo.

:Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował 25 września, że Departament Stanu wprowadził nowe sankcje wobec pięciu Chińczyków i sześciu podmiotów chińskich za import ropy z Iranu.

:Prezydent Ukrainy nazwał w rozmowie telefonicznej ze swym amerykańskim odpowiednikiem Nord Stream 2 „sposobem na stopniowe znoszenie sankcji” wobec Rosji.

Bruksela nie pozbawi atomu zielonego finansowania

Pomimo żądań części posłów do Parlamentu Europejskiego kraje członkowskie przyjęły wspólne stanowisko w którym nie popierają wykluczenia energetyki jądrowej z finansowania projektów zrównoważonych środowiskowo.

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

 

Kraje członkowskie za pośrednictwem Rady Unii Europejskiej przyjęły 25 września stanowisko zawierające sześć celów „zielonego finansowania”: łagodzenie zmian klimatu, adaptacja, zrównoważone wykorzystanie i ochrona wody oraz zasobów morskich, transformacja ku gospodarce obiegu zamkniętego, walka z zanieczyszczeniami, ochrona i przywrócenie bioróżnorodności ekosystemu.

Źródła Euractiv.com przekonują, że Austria, Niemcy i Luksemburg poparły pomysł wykluczenia atomu z tej formy finansowania, jednak większość państw była przeciwna. Rzecznik Komisji Europejskiej Anna Kaisa-Itkonen poinformowała, że energetyka jądrowa powinna być oceniana z wykorzystaniem „podstaw naukowych”. Grupa ekspercka przy KE stwierdziła w czerwcu, że atom może „w sposób znaczny przyczynić się do realizacji celów związanych z mitygacją (skutków zmian klimatu – przyp. red.), ale potrzebne są kolejne dowody i dalsza analiza”.

Rada uznała, że obostrzenia zielonego finansowania zwane taksonomią powinny zostać ustalone do końca 2021 roku tak, aby mogły zostać zaimplementowane do końca 2022 roku.

 

USA wprowadzają nowe sankcje wobec Chińczyków za import ropy z Iranu

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował 25 września, że Departament Stanu wprowadził nowe sankcje wobec pięciu Chińczyków i sześciu podmiotów chińskich za import ropy z Iranu.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

– Mówimy Chinom i innym narodom: wiedzcie, że obejmiemy sankcjami każde naruszenie zakazu – zapowiedział Pompeo podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Sankcje objęły między innymi dwie spółki-córki Cosco Shipping Corporation. USA wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem w 2015 roku i przywróciły sankcje zakazujące handlu jego ropą z wykorzystaniem dolarów. Mimo to część firm, w tym z Chin, nadal importuje zakazany surowiec.

 

Nord Stream 2: sposób na zniesienie sankcji wobec Rosji?

Prezydent Ukrainy nazwał w rozmowie telefonicznej ze swym amerykańskim odpowiednikiem Nord Stream 2 „sposobem na stopniowe znoszenie sankcji” wobec Rosji.

Ukrinform/Wojciech Jakóbik

 

Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Donaldem Trumpem przez telefon i wyraził wdzięczność krajom europejskim za wsparcie Ukrainy z zastrzeżeniem, że nie jest wdzięczny za powrót Rosji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ani za brak sprzeciwu wobec projektu Nord Stream 2.

Jego zdaniem „Nord Stream 2 to sposób na stopniowe znoszenie sankcji”. – To mój prywatny pogląd i mówię szczerze. Za wszystko inne naprawdę dziękujemy. Kraje Unii Europejskiej robią dla nas wiele – zakończył prezydent cytowany przez Ukrinform.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s