Apel w Niemczech o blokadę Nord Stream 2 za otrucie Nawalnego | Wood Mackenzie: Zielony wodór wygra z konkurencją za dwadzieścia lat

PotencjPotencjalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gasalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gas
Potencjalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gas

:Gazprom podpisał z Mongolią list intencyjny o woli powołania spółki mającej przygotować studium wykonalności gazociągu Siła Syberii 2.

:Agencja Moody’s idzie w ślad Rystad Energy i wróży dłuższe oddziaływanie negatywne pandemii koronawirusa na rynek ropy i gazu. Według agencji wirus zmieni długoterminowo wzorce zużycia energii i zwiększy wahania cen węglowodorów.

:W mediach niemieckich pojawił się apel o zablokowanie projektu Nord Stream 2 po tym, jak pojawiły się podejrzenia o możliwości otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego przez Kreml.

:Według Wood Mackenzie zielony wodór ma być konkurencyjny względem paliw kopalnych około 2040 roku. Lata dwudzieste tego wieku mają być erą wodoru.

 

Gazprom robi krok ku budowie Siły Syberii 2

Gazprom podpisał z Mongolią list intencyjny o woli powołania spółki mającej przygotować studium wykonalności gazociągu Siła Syberii 2.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

 

Gazociąg miałby dostarczać gaz przez Mongolię do Chin. Agencja informacyjna Monzame z Mongolii przekonuje, że w przyszłym tygodniu dojdzie do podpisania tajnego porozumienia między Gazpromem a Erdenes Mongol, które razem określą warunki pracy nowej spółki.

Rosjanie zbudowali już gazociąg Siła Syberii z Rosji do Chin na mocy kontraktu z CNPC zawartego w 2014 roku. Zaopatruje on Państwo Środka w gaz z Syberii Wschodniej, na razie 5 mld m sześc. rocznie, a docelowo 38 mld m sześc. rocznie pod warunkiem skutecznego rozwoju wydobycia ze złoża Czajandinskoje.

Gazprom i CNPC podpisały także porozumienie o podstawowych warunkach budowy gazociągu Siła Syberii 2 (znany wcześniej jako Gazociąg Ałtaj), który miałby dostarczać gaz z Syberii Zachodniej ze złóż przeznaczonych do zaopatrywania Europy. Okazało się jednak, że szlak bezpośrednio z Rosji do Chin ciągnąłby się przez teren górzysty, windując cenę inwestycji. Z tego względu prezydent Władimir Putin zlecił Gazpromowi w 2019 roku rozważenie szlaku z pośrednictwem Mongolii.

Rozwój alternatywnego rynku na gaz rosyjski jest istotny z punktu widzenia pogarszających się wyników Gazpromu w Europie, ale może być wyzwaniem ekonomicznym, co pokazuje przykład Siły Syberii.

 

 

Moody’s potwierdza, że kryzys na rynku ropy przeciągnie się do końca roku

Agencja Moody’s idzie w ślad Rystad Energy i wróży dłuższe oddziaływanie negatywne pandemii koronawirusa na rynek ropy i gazu. Według agencji wirus zmieni długoterminowo wzorce zużycia energii i zwiększy wahania cen węglowodorów.

Moody’s/Wojciech Jakóbik

 

Odrodzenie gospodarek po izolacji wywołanej pandemią koronawirusa będzie stopniowe i nierówne. Tempo odrodzenia popytu na węglowodory, szczególnie w Azji, będzie zależało od tego, jak szybko gospodarka znów nabierze tempa. Spółki silne będą odzyskiwać formę szybciej niż te słabsze, którym grozi zejście z rynku.

Według Moody’s koronawirus jedynie zwiększył presję na dekarbonizację działalności spółek węglowodorowych i obniżkę kosztów działalności. Tymczasem spadające ceny paliw niekoniecznie wywołają istotny wzrost konsumpcji, w zależności od kondycji gospodarki globalnej po koronawirusie. Marże rafineryjne mają się poprawić zdaniem Moody’s dopiero w 2021 roku.

Ośrodek analityczny Rystad Energy również stawia tezę, że jesienią ceny ropy nie wzrosną znacznie, a kryzys branży przeciągnie się do końca 2021 roku.

 

Apel w Niemczech o blokadę Nord Stream 2 za otrucie Nawalnego

W mediach niemieckich pojawił się apel o zablokowanie projektu Nord Stream 2 po tym, jak pojawiły się podejrzenia o możliwości otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego przez Kreml.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

 

Niemiecki dziennik Handelsblatt opublikował tekst Mathiasa Brueggmanna, korepsondenta tej gazety w Moskwie, który postawił tezę, że Zachód musi adekwatnie odpowiedzieć na zatrucie Nawalnego i nie pozwolić gazociągowi Nord Stream 2 rozpocząć pracy.

Brueggmann opisuje długą listę udanych i nieudanych zabójstw na zlecenie Kremla. – Podejrzani mordercy otrzymywali potem medale na Kremlu albo zostawali deputowanymi Dumy Państwowej – pisze korespondent Handelsblatt. Jego zdaniem Zachód musi podjąć działania, które pokażą Kremlowi, że nie może prowadzić takiej polityki.

– Jest pewien wyjątkowy sposób Niemiec na odstraszanie Moskwy. Rosyjski gazociąg Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim, który jest wspierany przez Berlin w Unii Europejskiej, musi zostać zatrzymany na ostatnich kilku metrach budowy – pisze dziennikarz. – Zmniejszanie zależności od gazu i ropy z Rosji ma także kolejny wymiar polityczny. Projekty jak Nord Stream 2 pozwalają Rosji zarabiać pieniądze niezbędne do utrzymywania aparatu opresji. Im mniejsza będzie zależność od Wschodu, tym lepsza będzie obrona przed ewentualną zemstą Rosji za nowe i ostrzejsze sankcje – czytamy w tekście.

 

Wood Mackenzie: Zielony wodór wygra z konkurencją za dwadzieścia lat

Według Wood Mackenzie zielony wodór ma być konkurencyjny względem paliw kopalnych około 2040 roku. Lata dwudzieste tego wieku mają być erą wodoru.

Wood Mackenzie/Wojciech Jakóbik

 

Plany budowy ponad 15 GW mocy pozwalających wytwarzać wodór to zdaniem Wood Mackenzie wystarczająca zachęta do rozwoju tej branży. Konkurencyjność cenowa zielonego wodoru wytwarzanego z nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych względem paliw kopalnych ma nastąpić około 2040 roku na skalę globalną, ale w krajach inwestujących silniej w tę branżę, jak Niemcy, już około 2030 roku.

Ośrodek zaznacza, że do realizacji tego scenariusza niezbędne będą niskie ceny energii ze źródeł odnawialnych (poniżej 30 dolarów za MWh). Mniejsza konkurencyjność szarego wodoru najtańszego dzisiaj, wytwarzanego w rafineriach, ma wynikać z prognozowanego wzrostu cen węglowodorów, które podniosą ceny paliwa tego rodzaju o 82 procent do 2040 roku. Ma on pozostać konkurencyjny w centrach taniego wydobycia gazu i ropy, czyli Arabii Saudyjskiej i USA. Niebieski wodór pozyskiwany poprzez wychwytywanie CO2 metodą CCS ma także podrożeć o 59 procent do 2040 roku przez rosnące ceny gazu ziemnego, z którego jest wytwarzany.

Wood Mackenzie zastrzega, że tempo spadku kosztów technologii zielonego wodoru będzie szybsze, jeżeli zostaną wprowadzone rozwiązania legislacyjne wspierające je rozwój.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s