• :Niemcy informują o zgodzie z Polakami na temat możliwości dostarczania nierosyjskiej ropy przez naftoport w Gdańsku po usunięciu Rosnieftu z niemieckiej Rafinerii Schwedt. Nie wiadomo jednak co z wejściem Orlenu w zamian.
  • :Dwa reaktory amerykańskie dla Bułgarii mają kosztować sztywno do 14 mld dolarów, to znaczy około 56 mld złotych w umowie o budowie planowanej przez rząd w Sofii.
  • :Około połowa tankowców objętych sankcjami USA nie zdołała załadować ropy rosyjskiej – podaje agencja Bloomberg.

Polacy pomogą Niemcom w razie odwetu Rosjan w Rafinerii Schwedt, ale nie wiadomo co z Orlenem

Niemcy informują o zgodzie z Polakami na temat możliwości dostarczania nierosyjskiej ropy przez naftoport w Gdańsku po usunięciu Rosnieftu z niemieckiej Rafinerii Schwedt. Nie wiadomo jednak co z wejściem Orlenu w zamian.

Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck odwiedził Warszawię i powiedział Reutersowi po spotkaniu, że „Polska pomogła dużo w ostatnim czasie, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw ropy do Niemiec, do Niemiec wschodnich” i dodał, że „jeśli ten scenariusz rozwinie się inaczej (…) Polska będzie gotowa dalej nas wspierać”.

Źródło Reutersa informuje, że Polacy zadeklarowali dwa tygodnie temu, że dostarczą Niemcom więcej ropy z Kazachstanu, jeżeli Rosjanie zatrzymają szlak przez Ropociąg Przyjaźń w razie odwetu za przejęcie aktywów rosyjskiego Rosnieftu (54 procent) w Rafinerii Schwedt. Zaopatruje ona w paliwa Niemcy wschodnie i Polskę zachodnią. Polacy mieli zaoferować dostawy 1-1,2 mln ton metrycznych rocznie. Schwedt odbiera już przez naftoport 1,2 mln ton ropy rocznie. Sprowadza jednak także do 1,2 mln przez Ropociąg Przyjaźń w Rosji. Kazachowie płacą zaś za przesyłu rosyjskiemu Transnieftowi.

PERN informował BiznesAlert.pl na konferencji POWERPOL, że rozbudowa Ropociągu Pomorskiego z naftoportu do Ropociągu Przyjaźń dałaby dostęp do kolejnego miliona ton rocznie. Warunek dostaw ropy z naftoportu do Schwedt to derusyfikacja. Media spekulowały na temat zastąpienia Rosnieftu udziałem polskiego Orlenu. Według informacji BiznesAlert.pl rozmowy na ten temat nie przyniosły dotąd skutku.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Wiadomo ile może kosztować atom z USA w Bułgarii, który ma stanąć także w Polsce

Dwa reaktory amerykańskie dla Bułgarii mają kosztować sztywno do 14 mld dolarów, to znaczy około 56 mld złotych w umowie o budowie planowanej przez rząd w Sofii.

Euractiv.com ustalił, że Bułgaria domaga się od amerykańskiego Westinghouse znanego z przygotowań do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ceny budowy ustalonej na sztywno na do 14 mld dolarów za dwa reaktory w wysokości do 14 mld dolarów. Tyle ma być wart kontrakt na budowę. Zgrubne szacunki z Polski sugerowały koszt 100 mld zł za elektrownię jądrową z trzema reaktorami.

Pierwszy z dwóch reaktorów amerykańskich w Elektrowni Kozłoduj miałby stanąć w 2034 roku. Polacy chcą mieć pierwszy rok wcześniej. Teraz jednak Bułgarzy podpisali umowę o współpracy jądrowej z USA, która zakłada rozwój energetyki jądrowej we współpracy resortów odpowiedzialnych za ten obszar. Polacy podpisali taką umowę w lipcu 2017 roku.

Bułgarzy i Polacy negocjują kontrakty na budowę. Polskie Elektrownie Jądrowe, Bechtel i Westinghouse realizują już jednak umowę projektową polegającą na przygotowaniu projektu budowy elektrowni z trzema reaktorami AP1000 w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Trwają także rozmowy o modelu finansowania atomu.

EurActiv.com / Wojciech Jakóbik

Polowanie USA na flotę widmo Rosji trwa i są pierwsze sukcesy

Około połowa tankowców objętych sankcjami USA nie zdołała załadować ropy rosyjskiej – podaje agencja Bloomberg.

Departament Stanu USA objął sankcjami około 50 tankowców w październiku 2023 roku w ramach obostrzeń drugiego rzędu za omijanie ceny maksymalnej narzuconej przez G7, Unię Europejską i Australię. Bloomberg ustalił, że połowa z nich stoi pusta. Najświeższy cel sankcji USA to tankowiec NS Leader, który przez nie musiał zawrócić z okolic wybrzeża Portugalii.

Międzynarodowa Agencja Energii przypomina, że sankcje tego rodzaju nie tylko blokują część jednostek, ale także podnoszą koszty frachtu, ograniczając przychody Kremla ze względu na konieczność oferowania coraz większych rabatów. Doprecyzowane sankcje zachodnie wymagają od armatorów przedstawienia szczegółowych dokumentów o pochodzeniu ropy na ich pokładzie. Sankcje blokują także rosyjską ropę Sokol u wybrzeży Indii, a spory o cenę są coraz bardziej widoczne.

Bloomberg / Wojciech Jakóbik

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading