OPAL: Polska chce zawiesić decyzję do rozstrzygnięcia sporu. Przeciek uderza w przyszłego sekretarza stanu USA

Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL
Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL

:Jak podaje agencja RIA Novosti, Polska zaskarżyła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej o dopuszczeniu Gazpromu do większej przepustowości gazociągu OPAL. To odnoga Nord Stream w Niemczech.

:Sekretarzem Stanu USA ma zostać obecny prezes Exxon Mobil Rex Tillerson. W przeszłości był on zwolennikiem zniesienia sankcji i nie wiadomo, jak to stanowisko przełoży się na jego decyzje w nowej roli.

OPAL: Polska chce zawiesić decyzję do rozstrzygnięcia sporu

RIA Novosti

Jak podaje agencja RIA Novosti, Polska zaskarżyła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej o dopuszczeniu Gazpromu do większej przepustowości gazociągu OPAL. To odnoga Nord Stream w Niemczech.

Warszawa popiera zawieszenie decyzji do czasu rozstrzygnięcia sporu – podaje RIA. Jest ona według Polaków niezgodna z celem dywersyfikacji dostaw gazu i może zagrażać przerwami dostaw, szczególnie Polsce i innym krajom Europy Środkowo-Wschodniej.

Chociaż decyzja została podjęta przez Komisję 28 października, to oficjalny dokument w tej sprawie nadal nie trafił do strony polskiej. Tymczasem nowe reguły wykorzystania OPAL mają wejść w życie 1 stycznia 2017 roku, a jak donosił BiznesAlert.pl, niemiecki operator gazociągu zamierza je wprowadzić nawet wcześniej, jeszcze w grudniu tego roku. Polacy chcą zawiesić decyzję.

Przeciek uderza w przyszłego sekretarza stanu USA

Suddeutesche Zeitung

Sekretarzem Stanu USA ma zostać obecny prezes Exxon Mobil Rex Tillerson. W przeszłości był on zwolennikiem zniesienia sankcji i nie wiadomo, jak to stanowisko przełoży się na jego decyzje w nowej roli.

Tymczasem z przecieku do którego dotarł dziennik Suddeutsche Zeitung wynika, że Tillerson był od 1998 roku dyrektorem spółki Exxon Neftegas, czyli joint venture założonego wspólnie z Rosjanami w celu wydobycia węglowodorów na koncesjach w ich kraju. W objęciu tego stanowiska nie ma nic nietypowego, choć nie zostało ono zakomunikowane opinii publicznej.

Informacje przekazane niemieckiej gazecie pochodzą z anonimowego źródła na Bahamach. Budzą jednak niepewność w obliczu nominacji Tillersona na kluczowy urząd w Waszyngtonie. Nie wiadomo, czy jako urzędnik administracji USA zdecyduje się poluzować reżim sankcji, co ponownie otworzy Exxon Mobil możliwość współpracy z Rosnieftem na koncesjach Mórz Łaptiewa, Karskiego i Czarnego.  Na zatrzymaniu współpracy Exxon miał stracić około miliarda dolarów.

Bałtowie chcą uniezależnić elektroenergetykę od Rosji

Deń

Agencja Delfi donosi, że kraje bałtyckie formalnie przyjęły decyzję o woli desynchronizacji z postsowieckim systemem elektroenergetycznym BRELL (IPS/UPS) i integracji z systemem europejskim. Według ekspertów najlepszym pomostem łączącym Bałtów z Europą ma być Polska.

Delfi powołuje się na prezesa zarządu Latvenergo Arisa Żigurisa. Stwierdził on, że decyzja wpłynie na losy konsumentów w całym regionie i z tego względu jej realizacja powinna zostać dofinansowana ze środków europejskich. Kraje bałtyckie chcą odciąć się od BRELL do 2025 roku.

Dziennik Verslo Zinios podaje, że Połączone Centrum Badań Komisji Europejskiej prawdopodobnie zarekomenduje synchronizację sieci elektroenergetycznej państw bałtyckich z zachodnioeuropejskim systemem poprzez Polskę.

Źródła gazety przekonują, że to wykorzystanie połączenia elektroenergetycznego z Polską zostanie uznane za najlepszą opcję. Centrum rozważa także inne opcje: połączenie elektroenergetyczne z Finlandią.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s