Niemcy mają problem z zablokowaniem dyrektywy gazowej | Rozmowy USA-Chiny w cieniu afery Huawei

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki. Fot.: Kancelaria Premiera
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki. Fot.: Kancelaria Premiera

:Politico potwierdza informacje BiznesAlert.pl. Niemcy chcą zablokować rewizję dyrektywy gazowej, która usidli Nord Stream 2.

:W petersburskiej siedzibie Gazpromu 30 stycznia doszło do zatrzymania ojca senatora Raufa Araszukowa, Raula, który jest podejrzany o kradzież ponad 10 mld rubli z pomocą zorganizowanej grupy przestępczej.

:Rząd chorwacki przeznaczy 234 mln euro na finansowanie pierwszej fazy budowy terminalu LNG na wyspie Krk.

:W tym tygodniu trwają rozmowy USA-Chiny o zakończeniu sporu celnego i podpisaniu umowy handlowej. Analitycy nie przewidują jednak przełomu.

Niemcy mają problem z zablokowaniem dyrektywy gazowej

Politico potwierdza informacje BiznesAlert.pl. Niemcy chcą zablokować rewizję dyrektywy gazowej, która usidli Nord Stream 2.

Politico/Wojciech Jakóbik

Politco podaje, że Niemcy próbują stworzyć mniejszość blokującą, która ma zatrzymać rewizję dyrektywy gazowej. Zmiana mogłaby podporządkować sporny Nord Stream 2 prawu europejskiemu, przed czym chce go ochronić Berlin.

Podobne ustalenia powziął BiznesAlert.pl. Portal brukselski ma jednak nowe informacje o sojusznikach Niemiec w Radzie Unii Europejskiej, która niebawem pochyli się nad rewizją. Są to: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Holandia i Węgry. Obecna koalicja nie wystarczy jednak do stworzenia mniejszości blokującej, która wymaga 35 procent populacji Unii Europejskiej z co najmniej czterech krajów unijnych.

Politico przekonuje, że nierozstrzygnięta jest pozycja Francji i Hiszpanii. To duże kraje unijne, których przywódcy dotąd nie wypowiadali się oficjalnie o dyrektywie. Portal ustalił, że Holandia przekonuje o potrzebie dalszej analizy dokumentu. Tymczasem czas na wprowadzenie regulacji ograniczających Nord Stream 2 jest ograniczony. Projekt ma być ukończony do końca 2019 roku, a nowa regulacja może dotyczyć tylko nowych inwestycji.

Ambasadorowie państw unijnych powinni zagłosować w sprawie rewizji dyrektywy gazowej na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli 8 lub 15 lutego, aby było możliwe rozpoczęcie rozmów z Parlamentem Europejskim przed wyborami zaplanowanymi na kwiecień. Z tego tytułu parlament zawiesi prace jeszcze w marcu.

 

WSJ: Niemcy prowadzą najgłupszą politykę energetyczną na świecie

Redakcja Wall Street Journal nie przebiera w słowach. Jej zdaniem Niemcy prowadzą „najgłupszą politykę energetyczną na świecie”, bo po porzuceniu atomu zamierzają zrezygnować z węgla.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

– Po tym jak zmarnowali niezliczone miliardy euro na odnawialne źródła energii i zanotowały jedne z najwyższych cen energii dla gospodarstw domowych i biznesu w Europie, Berlin obiecuje też zabić jedyne godne zaufania źródło energii, które zostało Niemcom – pisze zespół redakcyjny WSJ o rekomendacji komisji węglowej, która planuje wycofać kraj z węgla najpóźniej do 2038 roku. Tymczasem węgiel brunatny odpowiada za 40 procent energii wytwarzanej w tym kraju.

Po tym jak kanclerz Angela Merkel wycofała kraj z atomu po katastrofie w japońskiej Fukushimie, odwrót od węgla nie pomoże – przekonują redaktorzy. – Niemcy będą prawdopodobnie importować energię z węgla z Polski i Czech – przekonuje Karen Pittel z think tanki IFO z Monachium przywoływana przez WSJ. Dziennik przypomina, że odwrót od węgla będzie wymagał wydania około 40 mld euro na rekompensaty z tytułu przedwczesnego zamknięcia elektrowni węglowych.

 

Zatrzymanie kaukaskiego mafioso w siedzibie Gazpromu

W petersburskiej siedzibie Gazpromu 30 stycznia doszło do zatrzymania ojca senatora Raufa Araszukowa, Raula, który jest podejrzany o kradzież ponad 10 mld rubli z pomocą zorganizowanej grupy przestępczej.

RIA Novosti/Interfax/Wojciech Jakóbik

Rodzina Araszukowów jest podejrzana o udział w takiej grupie, a młody Araszukow o morderstwa, stworzenie organizacji kryminalnej i fałszowanie dokumentów. Doszło też do przeszukania domu rodziny w autonomicznej Republice Karaczajo-Czerkiesji na granicy z Gruzją w Kaukazie Północnym.

Rauf Araszukow został zatrzymany wcześniej w budynku Rady Federacji w związku z morderstwem sprzed 9 lat. Do zatrzymania doszło w obecności prokuratura generalnego Jurija Czajki i szefa komisji śledczej Rosji Aleksandra Bastrykina.

Obaj Araszukowowie są członkami partii prezydenckiej Jedna Rosja.

 

Rozmowy USA-Chiny w cieniu afery Huawei

W tym tygodniu trwają rozmowy USA-Chiny o zakończeniu sporu celnego i podpisaniu umowy handlowej. Analitycy nie przewidują jednak przełomu.

Wall Street Journal/Washington Post/Wojciech Jakóbik

Zdaniem Scotta Kennedyego z Center for Strategic and International Studies obecne rozmowy nie zakończą się nowym otwarcie, bo Chiny chcą ustąpić jedynie poprzez zwiększenie importu dóbr z USA, jak gaz ziemny czy soja i wieprzowina.

Rozmowy toczą się w cieniu afery Huawei, chińskiej firmy telekomunikacyjnej, która jest celem śledztw w krajach anglosaskich. Tymczasem w Polsce doszło do zatrzymania domniemanych szpiegów Chin, z których jeden jest szefem sprzedaży polskiej filii Huawei.

Mimo to negocjatorzy liczą przynajmniej na porozumienie tymczasowe, które pozwoli uniknąć wprowadzenia cła w wysokości 25 procent na import towarów z Chin, które prezydent USA ma wprowadzić 2 marca w razie braku układu.

 

Chorwacja dofinansuje gazoport na wyspie Krk

Rząd chorwacki przeznaczy 234 mln euro na finansowanie pierwszej fazy budowy terminalu LNG na wyspie Krk.

SeeNews/Wojciech Jakóbik

Zakłada ona sprowadzenie na wyspę pływającej jednostki do magazynowania i regazyfikacji gazu skroplonego (FSRU) wartej 160 mln euro oraz budowy niezbędnych instalacji naziemnych oraz gazociągów za kolejne 60 mln euro. Przyłączenie instalacji do sieci gazowej ma kosztować kolejne 14 mln euro.

Pierwsza transza finansowania państwowego w wysokości 50 mln euro trafi na konto budowniczych w 2019 roku, a druga – w 2020 roku. Kolejne 32,6 mln euro ma zapewnić państwowa firma HEP oraz operator gazociągów przesyłowych Plinacro, które zarządzają joint venture mającym stać się operatorem obiektu.

W grudniu 2017 roku Komisja Europejska uznała terminal LNG na wyspie Krk za przedsięwzięcie o znaczeniu wspólnotowym i wpisała je na listę Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI). Dzięki temu mogła mu przekazać 101,4 mln dofinansowania. Roczna przepustowość obiektu ma wynieść początkowo 2 mld m sześc. Całkowity koszt projektu wyniesie według szacunków 383,6 mln euro.

Terminal LNG w Chorwacji znajdzie się na południowym końcu sieci gazociągów Korytarza Północ-Południe. Na jego północnym krańcu znajduje się już terminal w Świnoujściu zarządzany przez spółkę Polskie LNG. Oba obiekty mają zasilić gazem Europę Środkowo-Wschodnią i w ten sposób zróżnicować źródła dostaw, zapewniając niższe ceny odbiorcom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s