PGNiG chce za pół roku zakończyć negocjacje z Katarem. 4 mln m3 gazu dziennie przez Polskę dla Ukrainy. Rewizja Korytarza Południowego możliwa

Czy Korytarz Południowy zostanie przedłużony do Francji i Hiszpanii? Wzrósłby wtedy status inwestycji a razem z nim szanse na realizację
Czy Korytarz Południowy zostanie przedłużony do Francji i Hiszpanii? Wzrósłby wtedy status inwestycji a razem z nim szanse na realizację

Autorski przegląd informacji o energetyce

PGNiG chce za pół roku zakończyć negocjacje z Katarem

(PAP)

PGNiG chce, by istotne kwestie związane z relacjami PGNiG-Qatargas zostały ustalone najpóźniej w trzecim kwartale tego roku – poinformował PAP wiceprezes PGNiG ds. handlowych Jerzy Kurella.

LOTOS traci mniej dzięki norweskim inwestycjom

(REUTERS)

LOTOS zanotował stratę netto 32,37 mln złotych w porównaniu z prognozowaną stratą 47 mln złotych. Mniejsza niż przypuszczano strata wynika z wzrostu wydobycia na czternastu koncesjach w rejonie Heimdal w Norwegii.

Rozmowy gazowe w Warszawie

(GŁOS ROSJI)

Jak donosi Głos Rosji, przedstawiciele Rosji, Ukrainy i UE planują omówić kwestię gazową 2 maja w Warszawie. Ministerstwo Energetyki Rosji podaje, że takie informacje pojawiły się rozmowie telefonicznej ministra energetyki FR, Aleksandra Nowaka, z komisarzem europejskim ds. energetyki, Guentherem Oettingerem. Głos Rosji podaje, że swój udział w rozmowach powinna w najbliższym czasie potwierdzić ukraińska delegacja. Tymczasem ze strony premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka padło w poniedziałek kilka ostrych wypowiedzi w sprawie współpracy z Gazpromem. Jak powiedział Jaceniuk, Kijów jest niezadowolony z ceny i szeregu innych postanowień kontraktu i rozpoczyna procedurę składania pozwu sądowego przeciwko firmie – donosi rosyjskie medium. Ukraina oczekuje, że Rosja zgodzi się na cenę $268,5/1000m3 za dostawy, która obowiązywała w pierwszym kwartale tego roku. Rosjanie wprowadzili podwyżkę do poziomu $485,5/1000m3 od kwietnia tego roku. Kijów nie płaci za dostawy i oczekuje powrotu do obniżki z pierwszego kwartału. Jednocześnie odbiera pewne ilości rosyjskiego gazu. Deklaruje, że jeżeli nie otrzyma odpowiedzi Rosji w ciągu miesiąca, skieruje sprawę do sądu arbitrażowego w Sztokholmie.

Ponad 4 mln m3 gazu dziennie przez Polskę dla Ukrainy

(MSZ)

Naftogaz poinformował o planach odnośnie importu gazu ziemnego z Europy przez terytorium Polski. Zgodnie z przedstawioną przez biuro prasowe przedsiębiorstwa państwowego „Ukrtransgaz” (spółka-córka NAK „Naftogaz Ukrainy”) informacją, w maju 2014 r. Ukraina zamierza importować 4,08 mln m³ gazu ziemnego z Niemiec na podstawie podpisanego z niemiecką spółką „RWE” kontraktem. Surowiec przesłany zostanie na Ukrainę przez terytorium Polski.

Wojna informacyjna na Litwie

(THE LITHUANIAN TRIBUNE)

Premier Litwy Algirdas Butkevicius zaprzecza informacjom gazety Verslo Żinios, która podała wczoraj, że Gazprom zaoferował Wilnu obniżkę cen gazu o około 20 procent. W zamian za to miał się domagać wycofania Lietuvos Dujos z arbitrażu przeciwko Gazpromowi. Litewski rząd i przedstawiciele LD zaprzeczają tym rewelacjom, informując o tym, że przekazały swoje propozycje rewizji cen jakiś czas temu i dalej czekają na odpowiedź Rosjan. Przeciek pojawił się w krytycznym momencie – trwa kryzys ukraiński a Litwa pracuje nad przejęciem udziałów niemieckiego E.on-u w systemie przesyłu gazu (GTS). W ten sposób  chce zwiększyć kontrolę nad własnymi gazociągami.

Realizacja South Stream postępuje

(GAZPROM)

Jak informuje rosyjski Gazprom na terenie krajów bałtyckich prowadzone są prace mające na celu uruchomienie Gazociągu Południowego przed końcem 2015 roku. Bułgaria ma niebawem podpisać umowy na dostawę sprzętu i materiałów niezbędnych do budowy odcinka rury. Podobnie jest, jeśli chodzi o Serbię, która pracuje również nad szkicem porozumienia rządowego w sprawie współpracy przy budowie serbskiego odcinka rury. Węgrzy kontynuują ocenę finansową i wpływu inwestycji na środowisko (EIA). Słoweńcy prowadzą EIA. W lecie mają zostać ogłoszone przetargi na budowę odcinka. Chorwacja pracuje nad stworzeniem porozumienia udziałowców w sprawie budowy jej odcinka South Stream. Macedonia przygotowuje projekt budowy odnogi rury na jej terytorium. Z inicjatywy Austriaków Gazprom ponownie rozważa uwzględnienie ich kraju w trasie przebiegu inwestycji.

Rewizja Korytarza Południowego możliwa

(NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Według rosyjskiej agencji Wedomosti Korytarz Południowy mający dostarczać w przyszłości azerski gaz na europejski rynek mógłby zostać przedłużony o gazociągi prowadzące do Francji i Hiszpanii oraz o złoża z Turkmenistanu i Iranu. Z informacji źródła agencji w Komisji Europejskiej wynika, że Bruksela jest skłonna przeznaczyć 5,8 mld euro na rewizję koncepcji i przeobrażenie jej w priorytetowy projekt infrastrukturalny Unii Europejskiej. Obecnie zakłada on połączenie gazociągów: południowokaukaskiego (SCP), transanatolijskiego (TANAP) i transadriatyckiego (TAP. Poszerzenie koncepcji uwzględniałoby zatem budowę przedłużenia TAP z Włoch do Francji i Hiszpanii oraz budowę Gazociągu Transkaspijskiego łączącego Azerbejdżan z Turkmenistanem i Iranem.

Akcje Rosnieft straciły na wartości po ogłoszeniu sankcji USA przeciw Sieczinowi

(REUTERS/RIGZONE/ITAR TASS/TERESA WÓJCIK/FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wczoraj po ogłoszeniu sankcji USA przeciw szefowi Rosnieftu Igorowi Sieczinowi spadły ceny akcji tego rosyjskiego koncernu naftowego. Spadek wyniósł 2,1 proc. Agencje zwracają uwagę, że ceny ponownie wzrosły po informacji, że rosyjska spółka nie została uwzględniona na liście przedsiębiorstw wobec których Biały Dom zastosował sankcje. Podkreślają jednocześnie, że Igor Sieczin jest najbliższym współpracownikiem prezydenta Władimira Putina. Jednocześnie Departament Skarbu USA podkreśla, że Rosnieft nie zostanie wykluczony ze współpracy z amerykańskimi spółkami, ponieważ Sieczin nie posiada większościowego pakietu akcji firmy. Exxon Mobil prowadzi z Rosnieftem kilka projektów w Arktyce. Firmy poinformowały wczoraj, że kontynuują pracę w ich ramach. Tymczasem Financial Times przybliża sylwetkę bliskiego współpracownika Putina. Sieczin był powiązany z przejęciem Jukosu Michaiła Chodorkowskiego, który stał się potem częścią Rosnieftu. Także on jest odpowiedzialny za sukces kupna akcji TNK-BP od brytyjskiego BP. Igor Sieczin był dyrektorem kadrowym Putina w czasie, gdy ten zajmował stanowisko wiceburmistrza Sankt Petersburga w latach 90-tych. Od 2012 roku jest dyrektorem Rosnieftu, który od tego czasu walczy o rynek z Gazpromem i osiąga kolejne sukcesy, łącznie z wejściem we współpracę w Arktyce z Exxon Mobil i Statoilem.

Gazprom publikuje wyniki finansowe za 2013 rok

(GAZPROM)

W zeszłym roku Gazprom sprzedał do Europy i innych krajów 174,3 mld m3 gazu ziemnego (w 2012 151 mld m3), do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw 59,4 (w 2012 66,1 mld m3). Sprzedaż netto do Europy wzrosła zatem o 15 procent do poziomu 1,68  mld rubli, głównie dzięki zwiększeniu wolumenu. Spadek sprzedaży netto do krajów WNP o 21 procent do pozomu 4,20 mld rubli wynikał z obniżek średnich cen dostaw i wolumenu. Na terenie Federacji Rosyjskiej rozprowadził w zeszłym roku 243,3 mld m3 surowca. W 2012 było to 265,3 mld m3.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s