Senatorzy USA chcą powtórzyć manewr z sankcjami wobec Nord Stream 2. Gazociąg może stać pusty | ITRE apeluje o wsparcie magazynów energii i zielonego wodoru

Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

:Senatorzy Ted Cruz, Genie Sheikjin, John Barrasso, Ron Johnson i Tom Cotton zaproponowali, żeby poszerzone sankcje wobec Nord Stream 2 trafiły do budżetu obronnego USA na rok fiskalny 2020-21 rozpoczynający się pierwszego października. Poszerzone obostrzenia mogą uniemożliwić certyfikację i rozpoczęcie dostaw przez sporny gazociąg.

:Prezydent Białorusi spotka się ze swym rosyjskim odpowiednikiem 30 czerwca. 9 sierpnia odbędą się białoruskie wybory prezydenckie. Białorusini negocjują rabat na dostawy gazu z Rosji.

:Posłowie do Parlamentu Europejskiego z Komisji do spraw Przemysłu, Badań i Energii (ITRE) poparli rozwój technologii magazynowania energii oraz zielonego wodoru jako narzędzi dalszej dekarbonizacji gospodarki europejskiej.

Senatorzy USA chcą powtórzyć manewr z sankcjami wobec Nord Stream 2. Gazociąg może stać pusty

Senatorzy Ted Cruz, Genie Sheikjin, John Barrasso, Ron Johnson i Tom Cotton zaproponowali, żeby poszerzone sankcje wobec Nord Stream 2 trafiły do budżetu obronnego USA na rok fiskalny 2020-21 rozpoczynający się pierwszego października. Poszerzone obostrzenia mogą uniemożliwić certyfikację i rozpoczęcie dostaw przez sporny gazociąg.

RBK/Wojciech Jakóbik

 

Wspomniani politycy złożyli propozycję poprawki do budżetu po tym, jak na początku czerwca przedstawili projekt pogłębionych sankcji wobec podmiotów zaangażowanych w budowę spornego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Wpisanie sankcji do budżetu obronnego może przyspieszyć ich implementację i utrudnić ewentualne weto prezydenckie. W grudniu 2019 roku zostały w ten sposób zapisane pierwsze sankcje wobec tego spornego projektu gazociągu. Teraz propozycja senatorów musi zyskać poparcie Izby Reprezentantów. Pojawiła się tam propozycja nowych sankcji, które także miałyby trafić do budżetu amerykańskiego.

Propozycja Amerykanów zakłada objęcie sankcjami firm, które chciałyby certyfikować Nord Stream 2. Certyfikacja umożliwia dopuszczenie inwestycji tego typu do pracy. Dziennik RBK ustalił, że mogłaby się nią zająć norweska DNV GL, która zastrzegła już, że podporządkuje się prawu, a więc i ewentualnym sankcjom amerykańskim. Rosjanie nie będą mogli rozpocząć dostaw gazu, jeśli nie uzyskają certyfikacji.

Media niemieckie, a za nimi część opinii publicznej w Niemczech, twierdzi, że poszerzone sankcje mogłyby także uderzyć w Bundesnetzagentur, niemieckiego regulatora certyfikującego zgodność pracy inwestycji z przepisami unijnymi. Jednakże projekt sankcji wspomina o usłudze certyfikacji, sugerując, że chodzi o proces komercyjny, który mogłaby przeprowadzić DNV GL.

 

 

Szczyt Łukaszenka-Putin przed wyborami z energetyką w tle

Prezydent Białorusi spotka się ze swym rosyjskim odpowiednikiem 30 czerwca. 9 sierpnia odbędą się białoruskie wybory prezydenckie. Białorusini negocjują rabat na dostawy gazu z Rosji.

RosBalt/Wojciech Jakóbik

 

Wybory na Białorusi są poprzedzone zaostrzeniem polityki władz wobec opozycji. Mińsk zapowiada surowe kary za działania uznane za zagrożenie w przestrzeni publicznej, w tym w Internecie. Prezydent Łukaszenka uznał, że Polska i Rosja próbują ingerować w proces wyborczy. Nie wiadomo czy kandydaci opozycyjni zostaną zarejestrowani. Jeden z nich to Wiktar Babaryka w przeszłości związany z Belgazprombankiem.

Jednak w ostatnim czasie złagodził retorykę wobec Moskwy, nawołując do porozumienia o warunkach dostaw gazu w 2021 roku i współpracy politycznej z Białorusią, jako „ostatnim sojusznikiem” Rosji. Mimo to Mińsk deklaruje wolę dalszej dywersyfikacji dostaw węglowodorów poprzez rozwój importu spoza Rosji, a więc także przez Polskę. Nie doszło jednak do podpisania żadnej umowy długoterminowej w tej sprawie. Rozmowy na ten temat toczą się za zamkniętymi drzwiami i nie są znane ich rezultaty.

 

ITRE apeluje o wsparcie magazynów energii i zielonego wodoru

Posłowie do Parlamentu Europejskiego z Komisji do spraw Przemysłu, Badań i Energii (ITRE) poparli rozwój technologii magazynowania energii oraz zielonego wodoru jako narzędzi dalszej dekarbonizacji gospodarki europejskiej.

ITRE/Wojciech Jakóbik

 

ITRE wezwała Komisję Europejską i państwa członkowskie do usunięcia barier regulacyjnych rozwoju magazynów energii oraz podkreślili znaczenie zielonego wodoru wytwarzanego z pomocą energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Zaapelowała o dostosowanie infrastruktury gazowej do transportu tego paliwa, bo jej użycie do dostaw gazu ziemnego ma mieć charakter przejściowy. Posłowie zaapelowali także o stworzenie standardów baterii europejskich pozwalających na uniezależnienie kontynentu od produkcji poza jego granicami.

Raport trafi do głosowania w Parlamencie Europejskim w sesji plenarnej zaplanowanej na 8-10 lipca. Komisja Europejska zaproponowała plan osiągnięcia przez Europę neutralności klimatycznej do 2050 roku. W tym celu należy zdekarbonizować całą gospodarkę, w tym przemysł ciężki poprzez rozwój OZE oraz ich zabezpieczenie z pomocą magazynów energii oraz wodoru, a także zastosowanie tego paliwa przy wytwarzaniu energii na potrzeby wysokoenergetycznych procesów przemysłowych.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s