:Gazprom chce zbudować oczyszczalnię gazu w okolicy Ust-Ługi, w której ma rozpoczynać trasę sporny gazociąg Nord Stream 2 oraz być umiejscowiony terminal Baltic LNG. Nie wiadomo jak na te plany wpłyną sankcje Zachodu.

W rozmowie z dziennikarzem agencji Ukrinform rzecznik Komisji Europejskiej Anna Kaisa-Itkonen potwierdziła, że sporny projekt gazociągu Nord Stream 2 jest niezgodny ze strategią bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

Gazprom zbuduje obiekt dwa razy droższy od Nord Stream 2

Gazprom chce zbudować oczyszczalnię gazu w okolicy Ust-Ługi, w której ma rozpoczynać trasę sporny gazociąg Nord Stream 2 oraz być umiejscowiony terminal Baltic LNG. Nie wiadomo jak na te plany wpłyną sankcje Zachodu.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Fabryka za dwa Nord Stream 2

Rosyjski koncern wraz z Rusgazdobyczą należącą w przeszłości do Arkadego Rotenberga – oligarchy będącego stronnikiem prezydenta Federacji Rosyjskiej – ma stworzyć ośrodek, w którym będzie można przetworzyć do 45 mld m sześc. gazu rocznie. Koszt projektu jest szacowany na 20 mld dolarów – podają Wiedomosti. To ponad dwa razy więcej, niż projekt Nord Stream 2, zakładający budowę gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jego koszt jest szacowany na 11 mld dolarów.

Oczyszczony gaz z Ust-Ługi ma trafić do instalacji skraplającej w planowanym gazoporcie Baltic LNG, który miałby powstać w tej miejscowości. Pozostały surowiec trafiłby do Nord Stream 2.

Sankcje szkodzą Gazpromowi

Nie wiadomo, czy Rosjanom uda się zrealizować projekt w warunkach zaostrzających się sankcji Zachodu. W ostatnim czasie został nimi objęty prezes Gazpromu, Aleksiej Miller. Istnieje ryzyko objęcia obostrzeniami kolejnych rosyjskich podmiotów i projektów, w tym Nord Stream 2, który znalazł się na liście sankcji proponowanych prezydentowi USA przez Senat.

Problemy z jakością gazu z Rosji

Problem „zawodnienia” dotknął zeszłego lata polską spółkę PGNiG, która przez usterkę Gazociągu Jamalskiego powodującą zanieczyszczenie gazu, musiała w czerwcu 2017 roku okresowo przerwać pobór rosyjskiego surowca. Przyczyna usterki pozostaje nieznana. PGNiG postuluje budowę osuszarni gazu, która pozwoliłaby uniknąć podobnych problemów.

 

Komisja Europejska powtarza: Nord Stream 2 nie leży w interesie Europy

W rozmowie z dziennikarzem agencji Ukrinform rzecznik Komisji Europejskiej Anna Kaisa-Itkonen potwierdziła, że sporny projekt gazociągu Nord Stream 2 jest niezgodny ze strategią bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

Ukrinform/Wojciech Jakóbik

– Stanowisko Komisji Europejskiej na temat Nord Stream 2 jest dobrze znane i pozostaje niezmienne – powiedziała. Nie chciała komentować ustaleń dziennikarzy na temat powiązań korupcyjnych części polityków europejskich, firm i instytucji unijnych przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Komisja informowała w przeszłości, że Nord Stream 2 nie służy celom polityki energetycznej Unii Europejskiej. Jednym z nich jest dywersyfikacja źródeł dostaw. Planowany gazociąg ma zapewnić od końca 2019 roku do 55 mld m sześc. rocznie gazu z Rosji. Jak informował BiznesAlert.pl, te plany mogą jednak pokrzyżować opóźnienia.

Niemcy i Komisja Europejska domagają się ponadto ustalenia minimalnego poziomu dostaw gazu przez Ukrainę, przez którą biegnie obecnie główny szlak tranzytowy. Nord Stream 2 otrzymał komplet zgód wymaganych do budowy w Niemczech i Finlandii. Według kanclerz Angeli Merkel budowa nie będzie mogła ruszyć, dopóki nie dojdzie do rozstrzygnięcia na temat przyszłości dostaw przez Ukrainę.

 

 

Rozmowy Polska-Iran w Nowym Jorku

Podczas wizyty w Nowym Jorki minister spraw zagranicznych RP spotka się ze swym irańskim odpowiednikiem. Polskie firmy sprowadzają ropę z Iranu pomimo ryzyka zaostrzenia sankcji USA.

MSZ/Wojciech Jakóbik

Polska prezydencja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Minister Jacek Czaputowicz udaje się do Nowego Jorku, gdzie w poniedziałek i wtorek weźmie udział w debacie otwartej Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat młodzieży, pokoju i bezpieczeństwa oraz w Spotkaniu Wysokiego Szczebla Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęconego budowaniu pokoju i trwałemu pokojowi.

W informacji ministerstwa można przeczytać, że obok udziału w debatach szef polskiego MSZ przeprowadzi szereg spotkań dwustronnych – spotka się m.in. ze Stałą Przedstawiciel USA przy ONZ Nikki Haley, a także z ministrami spraw zagranicznych Peru – Nestorem Francisco Popolizio Bardalesem, Iranu – Mohammadem Javad Zarifem oraz Islandii – Gudlaugurem Thor Thordarsonem.

MSZ informuje, że wizyta ministra Czaputowicza odbywa się w przededniu rozpoczęcia 1 maja przez Polskę miesięcznej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Funkcję tę będziemy pełnić dwukrotnie w trakcie naszej dwuletniej kadencji w Radzie – po raz kolejny w drugiej połowie 2019 roku.

Ropa z Iranu trafia do Polski

Tymczasem polska spółka PKN Orlen sprowadziła wiosną ładunek ropy naftowej z Iranu. Kolejne dostawy z Iranu sprowadza także Grupa Lotos. Jest to jeden z kierunków dywersyfikacji źródeł dostaw, istotnej w sektorze ropy ze względu na możliwość wykorzystania innych gatunków do produkcji określonych produktów, a także zmniejszenie zależności od dostaw z Rosji.

– W kategorii zakupów ropy dywersyfikacja jest naszym priorytetem i dlatego przyspieszamy działania na tym polu. Poszukujemy wciąż nowych kierunków i rozwiązań pamiętając, że musimy skutecznie łączyć bezpieczeństwo dostaw i efektywność produkcji z elastycznością handlową. Producentom znad Zatoki Perskiej zależy na bezpieczeństwie tego kierunku dostaw, dlatego PKN Orlen buduje szlak zaopatrzenia ropy naftowej dla Polski. Stąd właśnie kolejne kroki w postaci dostawy spot z Iranu. Przeprowadzone testy produkcyjne na bazie poprzednich dostaw ropy irańskiej uzyskały świetne wyniki efektywności, co otwiera drogę do zwiększania udziału tej ropy w naszym portfolio surowcowym – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Ryzyko polityczne

Pomimo walorów dywersyfikacyjnych dostawy ropy z Iranu są obarczone ryzykiem politycznym. Spór z USA powoduje, że nad tym krajem ciąży widmo nowych sankcji, które mogłyby na powrót uniemożliwić handel ropą naftową. Z tego względu PKN Orlen i Grupa Lotos tonują obecnie wypowiedzi na temat umów długoterminowych z irańskimi podmiotami. O takiej możliwości obie spółki informowały w przeszłości.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

 

 

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading