Arabia i Rosja proponują rozszerzenie OPEC | Gaz tanieje przez nadpodaż LNG | Kolejna afera Huawei

Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG
Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG

:Arabia Saudyjska i Rosja miały zaproponować w styczniu kartę opisującą funkcjonowanie rozszerzonego kartelu. Odpowiadałby on za około połowę światowego wydobycia ropy naftowej w 2017 roku. Arabia i Rosja odpowiadają za 22 procent.

:Ośrodek ICIS przewiduje, że spółki ukraińskie mogą w marcu zwiększyć zamówienia na dostawy gazu z Unii Europejskiej. Czy sięgną też po gaz PGNiG?

:Agencja Bloomberg podaje, że Huawei próbowało skraść technologię „diamentowego ekranu”, czyli prototypu wyjątkowo wytrzymałej powłoki ekranu telefonu komórkowego z USA.

Arabia i Rosja proponują rozszerzenie OPEC

Powstał plan włączenia 24 nowych państw do kartelu naftowego OPEC.

Arabia Saudyjska i Rosja miały zaproponować w styczniu kartę opisującą funkcjonowanie rozszerzonego kartelu. Odpowiadałby on za około połowę światowego wydobycia ropy naftowej w 2017 roku. Arabia i Rosja odpowiadają za 22 procent.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Celem powiększonego sojuszu ma być wspólna reakcja na zmiany ceny ropy naftowej. Obecnie obowiązuje porozumienie naftowe zakładające redukcję wydobycia o 1,2 mln baryłek dziennie do połowy 2019 roku. Podpisały się pod nim kraje OPEC i dwunastu producentów spoza organizacji zwane razem grupą OPEC+.

Temat rozszerzenia OPEC zostanie poruszony na spotkaniu kartel zaplanowanym na 17-18 kwietnia w Wiedniu.

 

Gaz tanieje przez nadpodaż LNG

Ośrodek ICIS przewiduje, że spółki ukraińskie mogą w marcu zwiększyć zamówienia na dostawy gazu z Unii Europejskiej. Czy sięgną też po gaz PGNiG?

ICIS/UNIAN/Wojciech Jakóbik

PGNiG kontynuuje rozmowy na temat umowy długoterminowej z ukraińskim Naftogazem. Tymczasem według ICIS spółki ukraińskie mają zwiększyć zakupy w Europie ze względu na spadek cen spotowych w ostatnich tygodniach.

Marcowe ceny na TTF notują stabilny spadek od początku roku i kosztują 18,30 euro za megawatogodzinę. To o 3,95 euro mniej niż na Nowy Rok. Powodem jest nadpodaż LNG na rynku.

UNIAN podaje, że średnia cena gazu ziemnego importowanego przez Ukrainę wyniosła w styczniu 2019 roku 318 dolarów za 1000 m sześć. W grudniu 2018 było to 329 dolarów.

ICIS dowodzi, że Ukraińcy prawdopodobnie zwiększyli już dostawy przez Polskę, Słowację i Węgry, bo spadły im zapasy gazu. Odbiór gazu przez połączenie gazowe z Polski wynosił około 3,7 mln m sześc. dziennie. To prawie dwa razy więcej niż miesiąc wcześniej. Dostawy przez Słowację wyniosły około 17 mln m sześc. dziennie od początku stycznia, o prawie dwa razy więcej w porównaniu z drugą połową stycznia.

Według ośrodka zapotrzebowanie na gaz na Ukrainie w nadchodzących dniach będzie zależało w dużej mierze od pogody, a więc także od niej będzie zależała skala importu gazu z Unii Europejskiej, w tym Polski.

 

Kolejna afera Huawei

Agencja Bloomberg podaje, że Huawei próbowało skraść technologię „diamentowego ekranu”, czyli prototypu wyjątkowo wytrzymałej powłoki ekranu telefonu komórkowego z USA.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Wynalazek firmy Akhan Semiconductors należącej do Adama Khana daje nadzieje na stworzenie wytrzymałych ekranów telefonów komórkowych dzięki powłoce ze sztucznego diamentu zwanej Miraj Diamond Glass. Ma być sześć razy twardszy i dziesięć razy bardziej odporny na zadrapania w porównaniu z popularnym Gorilla Glass.

Trafił on na testy do laboratorium Huawei w San Diego w Kalifornii. Próbka powróciła jednak zniszczona i z opóźnieniem. Federalne Biuro Śledcze (FBI) wpisało autora wynalazku na listę świadków śledztwa przeciwko Huawei. Khan nagrał spotkanie z przedstawicielami tej firmy uzbrojony w podsłuchy FBI.

To kolejne śledztwo przeciwko chińskiej firmie po oskarżeniu jej szefowej finansów Meng Wanzhou przez prokuraturę brooklyńską o oszustwa i spisek. Inne postępowanie toczy się w Seattle w sprawie kradzieży sekretów handlowych i utrudnianiem śledztwa po tym jak jeden z pracowników Huawei miał ukraść część robota T-Mobile.

Huawei nie uznaje powyższych zarzutów. Tymczasem administracja Donalda Trumpa pracuje nad regulacją, która zabroni sprzedaży sprzętu Huawei z technologią 5G na terenie Stanów Zjednoczonych. Waszyngton obawia się, że mogłaby posłużyć do szpiegowania.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s