Biden chce neutralności klimatycznej USA do 2050 roku, zielonego wodoru i SMR | Gazoport partnera Nord Stream 2 może posłużyć do importu wodoru…z Rosji?

:Nowy prezydent USA Joe Biden wraz z wiceprezydent Kamalą Harris przedstawił w Internecie program „Przywrócić przywództwo Ameryki”, w którym walka ze zmianami klimatu znalazła prominentne miejsce. Narzędzia to między innymi dążenie do neutralności klimatycznej USA do 2050 roku oraz inwestycje w zielony wodór i SMR.

:Niemiecki Uniper dokona przeglądu planu budowy terminalu LNG w Wilhelmshaven ze względu na niemrawe zainteresowanie rynku jego przepustowością. Projekt spółki LNG Terminal Wilhelmshaven GmbH należącej w stu procentach do Unipera to jeden z czterech potencjalnych gazoportów mających powstać w Niemczech.

:Dwudzieste szóste posiedzenia Rady Bałtyckiej zrzeszającej Litwę, Łotwę i Estonię zakończyło się między innymi deklaracją o braku woli importu energii elektrycznej z rosyjskiego atomu na Białorusi.

Biden chce neutralności klimatycznej USA do 2050 roku, zielonego wodoru i SMR

Nowy prezydent USA Joe Biden wraz z wiceprezydent Kamalą Harris przedstawił w Internecie program „Przywrócić przywództwo Ameryki”, w którym walka ze zmianami klimatu znalazła prominentne miejsce. Narzędzia to między innymi dążenie do neutralności klimatycznej USA do 2050 roku oraz inwestycje w zielony wodór i SMR.

Build Back Better/Wojciech Jakóbik

 

Prezydent elekt USA Joe Biden uczynił walkę ze zmianami klimatów jednym z czterech priorytetów jego administracji. Biden reprezentujący Demokratów wygrał wybory prezydenckie z kandydatem republikańskim, obecnym prezydentem Donaldem Trumpem.

Program Bidena głosi, że pandemia koronawirusa przypomina jak dotychczasowa polityka energetyczna i klimatyczna zawiodła społeczeństwa pozwalając na to, by szoki systemowe, utrzymujące się czynniki presji i pandemia uderzyły nieproporcjonalnie mocno w społeczności innej rasy niż biała i o niskich dochodach.

Zmiany mają być możliwe dzięki budowie bardziej wytrzymałej i zrównoważonej gospodarce dzięki dążeniu do celu neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku, a w ten sposób tworzyć nowe miejsca pracy. Biden chce także ponownie włączyć USA do porozumienia klimatycznego z Paryża i dać przykład innym krajom świata po to, aby one także wprowadziły bardziej zaawansowaną politykę w tym zakresie.

Administracja prezydenta elekta zamierza napędzać rozwój gospodarczy inwestycjami w infrastrukturę przesyłu energii i na rzecz czystego powietrza oraz wody. Chce stworzyć milion miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym USA dzięki promocji elektromobilności, rozwijać transport zeroemisyjny, budynki efektywne energetycznie (1,5 mln), wspierać technologie odnawialne, zielony wodór i nowoczesny atom (prawdopodobnie chodzi o małe reaktory modularne – przyp. red.) w celu szybkiej ich komercjalizacji. Biden ma także stworzyć 250 tysięcy miejsc pracy w rolnictwie przystosowanym do zmian klimatu. Te działania mają być podyktowane zasadą sprawiedliwości środowiskowej i tworzyć miejsca pracy dla klasy średniej w społecznościach pozostawionych do tej pory samym sobie w celu usuwania nieprawidłowości obciążających konsekwencjami zanieczyszczenia środowiska najsłabszych.

 

Gazoport partnera Nord Stream 2 może posłużyć do importu wodoru…z Rosji?

Niemiecki Uniper dokona przeglądu planu budowy terminalu LNG w Wilhelmshaven ze względu na niemrawe zainteresowanie rynku jego przepustowością. Projekt spółki LNG Terminal Wilhelmshaven GmbH należącej w stu procentach do Unipera to jeden z czterech potencjalnych gazoportów mających powstać w Niemczech.

LTEW/Uniper/Wojciech Jakóbik

 

– Liczni gracze rynkowi wzięli udział w procedurze badania zainteresowania przepustowością i wyrazili generalne zainteresowanie, które jednak nie było wystarczające do wiążącej rezerwacji mocy – przyznał Uniper w komunikacie opublikowanym na jego stronie. Firma ta jednak nie składa broni i rozważa wykorzystanie obiektu do importu gazów odnawialnych przyjaznych środowisku, jak wodór. Co ciekawe Uniper to partner projektu Nord Stream 2 zakładającego budowę gazociągu z Rosji do Niemiec, który w przyszłości mógłby posłużyć między innymi do importu wodoru potrzebnego do realizacji celu neutralności klimatycznej wyznaczonego sobie przez Niemcy.

Złe wieści z Wilhelmshaven pojawiły się dwa dni po tym, jak terminal LNG w Brunsbuttel realizowany przez Gasunie i Vopak otrzymał zielone światło od regulatora niemieckiego Bundesnetzagentur. Zostanie wyłączony z taryf i uzyska dostęp do sieci przesyłowej gazu pod warunkiem zgody Federalnego Urzędu Kartelowego i Komisji Europejskiej. Oznacza to, że projekt mający dać przepustowość ośmiu mld m sześc. rocznie importu LNG jest bliżej ostatecznej decyzji inwestycyjnej, o czym informował BiznesAlert.pl.

Z drugiej strony projekt LNG z Brunsbuttel zwany German LNG Terminal znalazł się pod pręgierzem ekologów, którzy domagają się ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych, w tym gazu skroplonego. Dyskusja na temat walki z emisjami metanu przyniosła dotąd strategię metanową Komisji Europejskiej. Trwają rozważania na temat penalizacji emisji tego typu, która uderzyłaby w projekty LNG jak te niemieckie wymienione powyżej.

 

Kraje bałtyckie mówią nie energii z rosyjskiego atomu na Białorusi

Dwudzieste szóste posiedzenia Rady Bałtyckiej zrzeszającej Litwę, Łotwę i Estonię zakończyło się między innymi deklaracją o braku woli importu energii elektrycznej z rosyjskiego atomu na Białorusi.

Rada Bałtycka/Wojciech Jakóbik

 

Kraje bałtyckie wyraziły znaczenie współpracy w ramach NATO w celu zwalczania efektów pandemii koronawirusa i odpowiedzi na wyzwania stawiane przez agresywną politykę Rosji, a także budowy NATO-wskich centrów dowodzenia w Polsce i na Litwie. Jedno z wyzwań to narastające działania w cyberprzestrzeni, którym mają się sprzeciwiać jednostki cyberbezpieczeństwa NATO w Tallinie, Rydze i Wilnie.

Państwa Rady Bałtyckiej podkreślają znaczenie Gazociągu Polska-Litwa oraz połączenia Balticconnector dla bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślają znaczenie budowy kolejnych połączeń w celu umożliwienia synchronizacji sieci elektroenergetycznej państw bałtyckich z systemem kontynentalnym przez Polskę do 2025 roku najpóźniej i znaleźć w tym celu odpowiednie finansowanie.

Kraje bałtyckie wzywają także do przestrzegania standardów importu energii z krajów trzecich po to, aby zablokować go w przypadku ich nieprzestrzegania. – Ponownie podkreślamy zgodę państw bałtyckich odnośnie do zatrzymania importu elektryczności z Białorusi biorąc pod uwagę fakt uruchomienia elektrowni jądrowej w tym kraju, podkreślamy znaczenie dalszej pracy z Komisją Europejską na rzecz uniemożliwienia dostaw energii z Białorusi na rynek krajów bałtyckich w celu zapewnienia przejrzystości i przewidywalności jego pracy – można przeczytać w stanowisku.

Estonia, Łotwa i Litwa potępiają prędkie uruchomienie elektrowni jądrowej w Ostrowcu bez przestrzegania międzynarodowych rekomendacji bezpieczeństwa nuklearnego. Wzywają Białoruś do wprowadzenia standardów międzynarodowych w zgodzie z rekomendacjami Komisji Europejskiej, przede wszystkim poprzez współpracę z Grupą Regulatorów Europejskich na rzecz Bezpieczeństwa Nuklearnego (ENSREG). Domagają się, by Białoruś synchronizowała przyłączenie obiektu do sieci z wdrażaniem tych wymogów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s