Dlaczego rewers słowacki nie ruszył? Informacje po słowacku ale Polacy się doczytają, źródło: Online.sk
Dlaczego rewers słowacki nie ruszył? Informacje po słowacku ale Polacy się doczytają, źródło: Online.sk

Autorski przegląd informacji o energetyce

Specustawa dla gazoportu w Sejmie

(PAP)

Wydłużenie listy gazociągów, budowanych z uproszczeniem procedur zakłada rządowy projekt nowelizacji tzw. specustawy o terminalu LNG, którym Sejm zająć się ma w tym tygodniu. To reakcja na zagrożenie dostaw gazu, wywołane wydarzeniami na Ukrainie.

30 mld m3 gazu rocznie dla Ukrainy?

(PRIME/INTERFAX)

Dyrektor ukraińskiego Naftogazu Andrei Kobolew poinformował, że jego kraj mógłby sprowadzać do 30 mld m3 gazu ziemnego rocznie przy użyciu rewersu gazowego na granicy ze Słowacją. Jego zdaniem byłoby to możliwe bez konieczności budowania nowych gazociągów. Bratysława utrzymuje, że niezbędne będzie stworzenie nowego połączenia o wartości 20 mln euro, ponieważ istniejącą infrastrukturą zarządza rosyjski Gazprom, który nie dopuści do uruchomienia dostaw z Zachodu na Wschód. Ukraińcy chcą zmniejszyć zależność od  dostaw gazu z Rosji, który w obliczu kryzysu politycznego podrożał do poziomu $485,5/1000m3. Kobolew zapowiedział, że Naftogaz nie będzie w stanie zapełnić magazynów gazowych nad Dnieprem tak drogim surowcem a tym samym nie zdoła utrzymać tranzytu do Europy przez terytorium Ukrainy. Jednocześnie Kijów realizuje reformę sektora gazowego. W jej ramach planuje usunąć subsydia do rachunków gazowych. Mają one podrożeć o 40 procent od maja 2015 roku i kolejno o 20 procent od maja 2016 i 2017 roku. W maju tego roku mają wzrosnąć o około 50 procent.

Problemy ze stworzeniem regionalnej giełdy energii elektrycznej na południu Europy

(EUROPEJSKA WSPÓLNOTA ENERGETYCZNA)

Zarząd ds. regulacji Wspólnoty Energetycznej wezwał operatorów sieci energetycznych krajów organizacji do wypełnienia zobowiązań wynikających ze wspólnotowego traktatu narzucających stworzenie aukcji energii elektrycznej. Podkreślił, że do tej pory Bułgaria i Rumunia (UE) oraz Macedonia i Serbia (WE) nie wywiązały się z ich realizacji.

Największe odkrycie naftowe od 20 lat

(MSN ROSJA)

Rosyjskie ministerstwo surowców naturalnych poinformowało o odkryciu pola naftowego Wielikoje o potencjalnych zasobach 300 mln ton ropy naftowej oraz 90 mld m3 gazu ziemnego. To największe znalezisko od 20 lat. Złoża znajdują się w Regionie Astrachańskim i należą do firmy ATB. Prawdopodobnie przejmie je w przyszłości Rosnieft – gigant naftowy zdolny do udźwignięcia inwestycji niezbędnych do rozpoczęcia wydobycia, które są obecnie szacowane na wartość 1,5 mld dolarów.

Azerowie pomogą w tranzycie turkmeńskiego gazu

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Turkmenistan chce współpracować z Azerbejdżanem w sprawie przesyłu swojego gazu do Europy – donosi „Rzeczpospolita”. Według relacji dziennika współpracę w zakresie przesyłu turkmeńskiego gazu do Europy zadeklarowali po spotkaniu w Aszchabadzie prezydent Turkmenistanu i szef azerskiej firmy SOCAR. Jak czytamy w „Rz”, na rynek europejski gaz z Turkmenistanu mógłby trafiać gazociągiem TANAP, którym gaz z Azerbejdżanu popłynie przez terytorium Turcji. Jednocześnie dziennik przypomina, że Turkmenistan ma dostarczać 65 mld m sześć gazu rocznie Chinom, 33 mld m sześc. ma popłynąć w kierunku Indii gazociągiem przez Afganistan i Pakistan, a 30 mld m sześc. z nad brzegu Morza Kaspijskiego.

Rosja zbuduje dwie nowe elektrownie atomowe w Iranie

(TREND)

Moskwa i Teheran podpisały dokumenty w sprawie budowy dwóch siłowni jądrowych w Iranie. Rosjanie rozbudują także istniejący obiekt w Bushehr. Obecnie jego moc wynosi 1000 MW. Pracuje on pod kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która sprawdza, czy Irańczycy nie wykorzystują go do produkcji materiału radioaktywnego niezbędnego dla budowy bomby atomowej.

Chiny zwiększają import ropy naftowej z Iranu

(TREND)

W marcu tego roku w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim import ropy naftowej z Iranu do Chin wzrósł o jedną trzecią. Wzrósł o 36,1 procent do poziomu 555182 baryłek dziennie. Zdaniem analityków cytowanych przez agencję Trend irański surowiec jest konkurencyjny w stosunku do oferty Arabii Saudyjskiej, dlatego Sinopec zwiększa jego import.

Japonia sprowadziła rekordowe ilości LNG i węgla

(OIL PRICE)

Po zakończeniu roku fiskalnego w marcu Tokio informuje, że sprowadziło rekordową ilość gazu skroplonego oraz węgla, ze względu na wyłączenie większości elektrowni atomowych po katastrofie w Fukushimie. Do marca 2014 roku Japonia sprowadziła 87,73 mln ton gazu ziemnego (wzrost o 1 procent w stosunku do zeszłego roku) i 111,52 mln ton węgla (wzrost o 5 procent w stosunku do poprzedniego roku). Skutkiem był dalszy wzrost ujemnego bilansu handlowego, który wyniósł w ostatnim roku fiskalnym 134,45 mld dolarów. Ze względu na koszt importu surowców naturalnych rząd japoński rozważa ponowne uruchomienie części elektrowni jądrowych. Zapotrzebowanie na gaz skroplony w Japonii winduje ceny tego surowca na rynkach spotowych w Azji, które są obecnie najwyższe na świecie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading