yogaAutorski przegląd informacji o energetyce

UE nadal bez nowych sankcji wobec Rosji. USA rozważają nowe obostrzenia

(EU Observer/Reuters/Wojciech Jakóbik)

Ze szkicu koncepcji Unii Energetycznej, do którego dotarła agencja Reuters wynika, że Bruksela nie planuje jednostronnego zerwania relacji energetycznych z Rosją w dobie wojny na Ukrainie. Decyzja o „przeformatowaniu” tych relacji ma zostać podjęta „w odpowiednim czasie i w zgodzie z wspólnymi interesami obu stron”. Bruksela ma za to proponować wzmocnienie współpracy energetycznej z Ukrainą.

Tymczasem w odpowiedzi na nieprzestrzeganie zawieszenia broni w Donbasie przez rosyjskich bojowników sekretarz stanu USA John Kerry zapowiedział, że Stany Zjednoczone rozważają nowe sankcje. Mają podjąć w tej sprawie decyzję w ciągu „kilku dni”. Liczą, że działania te będą skoordynowane z Unią Europejską.

Rozważają także przekazanie broni Ukrainie. Wątpliwości w Ameryce budzi konieczność wysłania amerykańskich specjalistów, którzy nauczyliby Ukraińców używać przesłany sprzęt.

Bruksela może zablokować współpracę Węgier i Rosji w sektorze atomowym

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje Financial Times ze względu na możliwy opór Brukseli, wart 12 mld euro projekt współpracy atomowej Węgier i Rosji może zostać zablokowany. Węgry już teraz są zależne w 80 procentach od rosyjskiej ropy i w 60 procentach od gazu z Rosji. Premier Wiktor Orban podpisał porozumienie w sprawie budowy przez Rosatom dwóch nowych reaktorów o mocy 1200 MW w elektrowni atomowej Paks.

Według FT w Komisji Europejskiej rosną obawy o monopolizację węgierskiego sektora energetycznego przez Rosję. Gazeta ocenia, że porozumienie może zablokować EURATOM, który zatwierdza wszystkie transakcje dotyczące paliwa nuklearnego. Umowa z Rosjanami dotyczy także tego zagadnienia. Dlatego porozumienie może stać się obiektem śledztwa antymonopolowego jak umowy gazowe z Gazpromem w regionie. W grę wchodzi także weto Brukseli.

Z kolei Parlament Europejski rekomendował wprowadzenie sankcji przeciwko Rosatomowi, jako jeden z elementów reakcji Europy na agresję rosyjską na Ukrainie, o czym więcej w analizie pt. „Nowe sankcje mogą wypchnąć Rosję z europejskigo sektora atomowego”.

Poroszenko o V4 i hubie gazowym

(Wojciech Jakóbik)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podziękował krajom Grupy Wyszehradzkiej za wsparcie dla jego państwa. Podczas spotkania z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską podkreślał znaczenie współpracy energetycznej V4 z Ukrainą oraz wadze współpracy ze Słowakami na rzecz stworzenia wschodnioeuropejskiego hubu gazowego.

Więcej o koncepcji hubu w naszej części Europy.

Ukraina zmniejsza wydobycie węgla

(MSZ/Energobiznes)

Ministerstwo Energetyki i Przemysłu Węglowego Ukrainy przedstawiło dane operacyjne na temat poziomu wydobycia węgla w styczniu 2015 r.

Wg tych danych, w ciągu pierwszego miesiąca 2015 r. w Ukrainie wydobyto 3.420 tys. ton węgla (spadek o 14,5% w porównaniu do zaplanowanego poziomu wydobycia), w tym 700.012 tys. ton (spadek o 11%) węgla wydobyły kopalnie kontrolowane przez  Ministerstwo Energetyki i Przemysłu Węglowego Ukrainy.

W szczególności w omawianym okresie w obwodzie donieckim wydobyto 1.178,2 tys. ton (wzrost o 4,2% w porównaniu do zaplanowanego poziomu), w obwodzie ługańskim 426,7 tys. ton (spadek o 62,5%), w obwodzie dniepropietrowskim 1.588,1 tys. ton (wzrost o 2,9%), obwodzie lwowskim 195,9 tys. ton (wzrost o 30,1%), wołyńskim 31,8 tys. ton (spadek o 15,1%).

Rośnie napięcie w rozmowach atomowych Zachód-Iran

(World Bulletin/Wojciech Jakóbik)

Iran oczekuje, że rozmowy o jego programie atomowym zakończą się, gdy zaadresują wszystkie intresujące Teheran kwestie. Nie akceptuje połowicznych rozwiązań, o czym informuje minister spraw zagranicznych tego rakju Mohammad Javad Zarif.

– Nie zaakceptujemy żadnych niekompletnych lub połowicznych porozumień – powiedział Irańczyk. Podkreślił ponownie, że irański program atomowy ma charakter cywilny.

Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry zapowiedział w niedzielę 22 lutego, że administracja prezydenta Baracka Obamy może zakończyć rozmowy z Iranem, jeśli po jego stronie będą pozostawały „znaczące braki” w negocjacjach.

Jamał LNG na kroplówce Kremla

(Wojciech Jakóbik)

Spółka Jamał LNG odpowiedzialna za budowę terminala na gaz skroplony na Półwyspie Jamalskim podpisała umowę o sprzedaży rosyjskiemu ministerstwu finansów obligacji wartych 1,21 mld dolarów. To część dofinansowania, jakie ma otrzymać na kwotę w sumie 2,3 mld dolarów w ramach planu przyjętego w styczniu tego roku. Pierwsza spłata obligacji ma odbyć się za siedem lat.

Jamał LNG to projekt rosyjskiego Novateku (60 procent akcji) w którym posiadają udziały także chińskie CNPC i francuski Total (po 20 procent udziałów). Ma pozwolić na eksport LNG ze złóż Południowe Tambejskoje. Eksportem tym kanałem zainteresował się także Gazprom.

Rosja inauguruje zimowe dostawy ropy zza koła podbiegunowego

(Wojciech Jakóbik)

Gazprom Nieft poinformował o zrealizowaniu pierwszych w historii zimowych dostaw ropy naftowej ze złóż na Półwyspie Jamalskim. Firma dodaje, że zainwestowała istotne środki na rzecz umożliwienia takiego transportu. Przeciwko działalności Gazpromu w Arktyce protestuje Greenpeace, którego aktywiści zostali na krótki w rosyjskim więzieniu po wtargnięciu na platformę naftową Prirazłomnaja w 2013 roku.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading