:Ropa Brent kosztuje już ponad 130 dolarów w kontraktach majowych na giełdzie ICE w Londynie. USA rozmawiają z sojusznikami o zakazie importu tego surowca z Rosji w odpowiedzi na atak na Ukrainę oraz liczne zbrodnie wojska rosyjskiego.

:Rosyjski Kommiersant przyznaje, że USA mogłyby całkowicie zastąpić Gazprom na rynku europejskim zwiększając wydobycie gazu o 10 procent. Zachód rozważa zakaz importu gazu z Rosji. Polska i Litwa deklarują gotowość dzięki terminalom LNG oraz innej infrastrukturze dywersyfikacyjnej.

:Minister finansów Christian Lindner zapowiedział w telewizji ARD, że Niemcy wydadzą 200 mld euro na transformację gospodarczą, społeczną i państwową. Berlin chce porzucić zależność od surowców z Rosji, między innymi poprzez budowę terminali LNG jak Warszawa.

Ropa drożeje wobec rozmów o embargu na dostawy z Rosji

Ropa Brent kosztuje już ponad 130 dolarów w kontraktach majowych na giełdzie ICE w Londynie. USA rozmawiają z sojusznikami o zakazie importu tego surowca z Rosji w odpowiedzi na atak na Ukrainę oraz liczne zbrodnie wojska rosyjskiego.

Kontrakt Brent na maj 2022 roku jest wyceniany na 130,36 dolarów za baryłkę. Pod koniec grudnia 2022 roku takie umowy kosztowały 70 dolarów.

Spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi zapowiedziała, że parlament przygląda się propozycji ustawy zakazującej importu ropy i innych surowców energetycznych z Rosji, a także wykluczenia jej z Światowej Organizacji Handlu oraz przekazania Ukrainie pomocy wartej 10 mld dolarów.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował w telewizji NBC, że Amerykanie rozmawiają z Europejczykami o zakazie importu ropy z Rosji. – Jesteśmy teraz w bardzo aktywnej fazie dyskusji z naszymi partnerami europejskimi o zakazie importu ropy rosyjskiej do naszych krajów, a jednocześnie przy utrzymaniu stabilnych dostaw ropy na skalę globalną – zapowiedział Blinken.

Siły zbrojne Rosji dokonują powolnych postępów na Ukrainie skupiając się na terroryzowaniu ludności lokalnej. Dochodzi do łamania konwencji międzynarodowych a straty cywilne rosną. Polska przyjęła już ponad milion uchodźców wojennych z Ukrainy, którą opuściły już ponad cztery miliony ludzi.

Reuters/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Europa dałaby radę bez gazu z Rosji. Polska i Litwa są gotowe na embargo

Rosyjski Kommiersant przyznaje, że USA mogłyby całkowicie zastąpić Gazprom na rynku europejskim zwiększając wydobycie gazu o 10 procent. Zachód rozważa zakaz importu gazu z Rosji. Polska i Litwa deklarują gotowość dzięki terminalom LNG oraz innej infrastrukturze dywersyfikacyjnej.

– Wydobycie gazu w USA rośnie i sięga rekordu. Wydobywamy więcej gazu niż kiedykolwiek, więcej ropy niż planujemy w przyszłym roku i nawet pomimo globalnej pandemii wydobyliśmy w minionym roku więcej ropy, niż w pierwszym roku poprzedniej administracji – wyliczała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. – Pomimo tego wszystkiego, nawet przy tej skali, krajowa produkcja nie uchroniła nas przed zmiennością cen paliw kopalnych ani kaprysów tych, którzy je kontrolują jak prezydent Putin – przyznała. Jej zdaniem recepta to niezależność energetyczna USA możliwa między innymi dzięki technologiom odnawialnym uniezależniającym od Rosji.

Zachód rozważa zakaz importu gazu z Rosji. – Jeśli mówimy o gazie ziemnym, obecnie Europa jest niezdolna fizycznie do podjęcia tak drastycznego kroku. Jednakże Wielka Brytania i Hiszpania już teraz zaproponowały wprowadzenie kwot dostaw z Federacji Rosyjskiej. Mówimy o corocznej obniżce kwot w poszczególnych krajach europejskich, aby po określonym czasie, na przykład ośmiu do dziesięciu latach dostawy mogłyby zostać zredukowane do minimum albo nawet do zera – ocenia Kommiersant.

– W celu kompletnego zastąpienia Gazpromu na rynku europejskim USA musiałyby zwiększyć własne wydobycie o tylko 10 procent – szacuje rosyjska gazeta. Dla rosyjskiego sektora paliw i energetycznego, a szczególnie Gazpromu, zamknięcie rynku europejskiego byłoby wielkim wyzwaniem. – Gazprom jest w stanie zbudować nowe gazociągi do Chin i potencjał LNG w ciągu dziesięciu lat w wolumenie kompensującym spadek dostaw do Europy, ale ten ruch znacznie wzmocni pozycję Chin w negocjacjach cenowych, jedynego dużego konsumenta gazu gazociągowego z Rosji poza Europą – czytamy w Kommiersancie.

– Budowa terminali LNG w Rosji w reżimie sankcji będzie ekstremalnie trudnym zadaniem, chociaż sprzęt do takich projektów nie został jeszcze nimi objęty, ale Zachód może zamknąć tę lukę w każdej chwili – czytamy dalej.

Władze Polski oraz Litwy zadeklarowały gotowość do zatrzymania dostaw gazu z Rosji od ręki. Oczekują jednak inicjatywy całej Unii Europejskiej w tej sprawie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Niemcy zamierzają wydać 200 mld euro na suwerenność energetyczną

Minister finansów Christian Lindner zapowiedział w telewizji ARD, że Niemcy wydadzą 200 mld euro na transformację gospodrczą, społeczną i państwową. Berlin chce porzucić zależność od surowców z Rosji, między innymi poprzez budowę terminali LNG jak Warszawa.

– 200 mld euro finansowania transformacji ekonomicznej, społecznej i państwowej – powiedział Lindner w ARD cytowany przez Reutersa. Zapowiedział wycofanie taryf wspierających rozwój Odnawialnych Źródeł Energii. Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck zapowiedział jednak inne formy inwestycji w OZE. – Jeszcze bardziej niż kiedykolwiek musimy inwestować w suwerenność energetyczną. Cieszę się, że członkowie koalicji prą w tym samym kierunku. Teraz musimy podjąć wszelkie wysiłki niezbędne do stania się bardziej niezależnymi i neutralnymi klimatycznie – powiedział Reutersowi.

Warto dodać, że minister finansów Niemiec użył określenia suwerenność energetyczna popularnego w myśli o polityce energetycznej w Polsce, popularyzowanego przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

Niemcy zamierzają zmniejszyć zależność od Rosji dzięki gazoportom w Brunsbuttel oraz drugiej, nieokreślonej lokalizacji, ale przy tym zastrzegają, że staną się całkowicie niezależni od paliw kopalnych w 2035 roku, a infrastruktura gazowa będzie mogła wówczas służyć do transportu wodoru czy biogazu, gazów odnawialnych.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s