Odnoga Nord Stream 2 w Niemczech będzie opóźniona do kwietnia | Sankcje USA zmuszają Huawei do pozbycia się części telefonów

EUGAL. Grafika: Gascade
EUGAL. Grafika: Gascade

:Operatorzy sieci przesyłowych gazu w Niemczech domagają się wsparcia finansowego całkowitego przestawiania gazociągów na transport wodoru. Rząd federalny rozważa rozwiązanie tymczasowe, które wyprzedzi plan rozwoju gospodarki wodorowej kraju.

:Twitter zawiesił konto irańskiego ministra ropy Bijana Zanganeha po wejściu w życie kolejnych sankcji amerykańskich wobec jego kraju.

:Chiński Huawei zdecydował się na sprzedaż marki Honor ze względu na problemy dostępu do podzespołów telefonów komórkowych wywołane sankcjami USA.

:Agencja TASS poświęciła artykuł tłumaczeniu uwarunkowań rynkowych, które nie sprzyjają ukończeniu Nord Stream 2, który miał być gotowy pierwotnie z końcem 2019 roku.

:Operator gazociągów przesyłowych we wschodnich Niemczech o nazwie GASCADE przyznaje, że odnoga gazociągu Nord Stream 2 o nazwie EUGAL zostanie uruchomiona dopiero w kwietniu 2021 roku.

Gazociągi niemieckie mogłyby słać sam wodór. Rząd rozważa wsparcie ich dostosowania

Operatorzy sieci przesyłowych gazu w Niemczech domagają się wsparcia finansowego całkowitego przestawiania gazociągów na transport wodoru. Rząd federalny rozważa rozwiązanie tymczasowe, które wyprzedzi plan rozwoju gospodarki wodorowej kraju.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

 

Handelsblatt donosi, że operatorzy jak Open Grid Europe, Gasunie, Gascade oraz Thyssengas zwróciły się do rządu federalnego o wsparcie transformacji sieci przesyłowych na potrzeby transportu wodoru w coraz większym stopniu. Domagają się rozwiązania analogicznego do tego, które funkcjonuje w sieciach elektroenergetycznych. Operatorzy takich sieci otrzymują taryfy opłacane przez użytkowników sieci i regulowane przez Federalną Agencję Sieci (Bundesnetzagentur).

Dziennik podaje, że operatorzy zostali wsparci przez landy niemieckie optujące za transportem czystego wodoru z wykorzystaniem istniejących gazociągów. Trwa żywa dyskusja ekspercka na temat możliwego stopnia zapełnienia ich wodorem. Dominuje przekonanie podzielane na przykład przez polski Gaz-System, że mieszanka może uwzględniać do 10 procent wodoru, ale są bardziej ambitne plany. Operator projektu Nord Stream 2 z Rosja przekonuje, że może to być nawet 100 procent.

Według Handelsblatta rząd niemiecki nie będzie tworzył jednak osobnej regulacji na korzyść operatorów gazociągów, ale wpisze je w szerszy plan budowy gospodarki wodorowej „tak szybko, jak to możliwe”. Rozważa jednak stworzenie systemu przejściowego, żeby inwestycje w transport wodoru gazociągami ruszyły szybciej.

 

Twitter zawiesił konto ministra ropy Iranu

Twitter zawiesił konto irańskiego ministra ropy Bijana Zanganeha po wejściu w życie kolejnych sankcji amerykańskich wobec jego kraju.

Twitter/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Anonimowe źródła Bloomberga w Teheranie przekonywały, że działania Twittera są związane z polityką Waszyngtonu. Zdaniem samego Zanganeha Amerykanie „stosują pasywną agresję”, bo nie są w stanie skutecznie zatrzymać eksportu ropy z Iranu, która dociera na rynki światowe kanałami nieoficjalnymi pomimo sankcji USA. Twitter przekazał, że powodem było naruszenie jego regulaminu poprzez podejrzenie, że konto w rzeczywistości nie należy do ministra Zanganeha. Do momentu.

Do momentu publikacji tej wiadomości konto ministra Zanganeha pozostaje zawieszone.

 

Sankcje USA zmuszają Huawei do pozbycia się części telefonów

Chiński Huawei zdecydował się na sprzedaż marki Honor ze względu na problemy dostępu do podzespołów telefonów komórkowych wywołane sankcjami USA.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Telefony marki Honor są dostarczane na rynek w ilości ponad 70 mln sztuk rocznie. Jednakże Huawei nie ma dostępu do podzespołów produkcji amerykańskiej przez sankcje USA wprowadzone w odpowiedzi na zarzuty o szpiegostwo z wykorzystaniem sprzętu tej firmy. Honor zostanie przejęty przez Shenzen Zhinxin New Information Technology. Reuters szacuje transakcję na ponad 15 mld dolarów.

Sankcje amerykańskie wykluczają zaangażowanie podmiotów amerykańskich we współpracę z firmami chińskimi współpracującymi z sektorem bezpieczeństwa Państwa Środka, jak Huawei. Chińczycy nie zgadzają się z tą oceną i przekonują, że ta firma prowadzi normalną działalność ekonomiczną i podporządkowuje się wszelkim regulacjom bezpieczeństwa w krajach partnerskich.

 

Rosjanie przyznają, że Nord Stream 2 może mieć dalsze opóźnienie

Agencja TASS poświęciła artykuł tłumaczeniu uwarunkowań rynkowych, które nie sprzyjają ukończeniu Nord Stream 2, który miał być gotowy pierwotnie z końcem 2019 roku.

TASS informuje, że spadek cen węglowodorów oraz zapotrzebowania na nie wywołane pandemią koronawirusa „nie sprzyja szybkiemu ukończeniu Nord Stream 2”. Przypomina, że cena gazu na giełdach w Austrii i Niemczech, które mają być „głównymi odbiorcami gazu z Nord Stream 2” utrzymują się między 172 a 176 dolarów za 1000 m sześc., a cena na Środkowo-Europejskim Hubie Gazowym w Baumgarten spadła poniżej 160 dolarów. Nie wiadomo jak szybko rynek wróci do formy, bo będzie ona zależała od tempa i skali dystrybucji ewentualnych szczepionek na koronawirusa. TASS przypomina także, że sankcje USA mogą zostać poszerzone i utrudnić budowę Nord Stream 2.

– W takich warunkach nie będzie łatwo szybko dokończyć Nord Stream 2, mówiąc delikatnie – pisze autor komentarza TASS. Gazociąg miał być pierwotnie gotowy do końca 2019 roku. Ostatnia oficjalna cezura to koniec 2020 roku lub początek 2021 roku. Gazprom komunikuje obecnie, że będzie chciał ukończyć gazociąg „tak szybko, jak to możliwe”.

TASS/Wojciech Jakóbik

 

Odnoga Nord Stream 2 w Niemczech będzie opóźniona do kwietnia

Operator gazociągów przesyłowych we wschodnich Niemczech o nazwie GASCADE przyznaje, że odnoga gazociągu Nord Stream 2 o nazwie EUGAL zostanie uruchomiona dopiero w kwietniu 2021 roku.

GASCADE/Wojciech Jakóbik

Pierwsza nitka EUGAL została uruchomiona pierwszego stycznia 2019 roku. Druga ma zostać uruchomiona w kwietniu, później niż pierwotnie planowanego pierwszego stycznia 2021 roku. Pełna moc odnogi Nord Stream 2 w wysokości 55 mld m sześc. rocznie zostanie osiągnięta w drugim kwartale 2021 roku.

EUGAL jest potrzebny do zwiększenia dostaw gazu rosyjskiego przez Morze Bałtyckie z użyciem Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Istniejąca odnoga Nord Stream o nazwie OPAL nie może być wykorzystywana w pełni przez Gazprom dzięki rezerwacji połowy mocy na rzecz stron trzecich zgodnie z trzecim pakietem energetycznym po interwencji polskiego PGNiG w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

 

Gazociąg Transadriatycki rusza. Korytarz Południowy połączył Europę z gazem kaspijskim

Po prawie pięciu latach budowy rusza Gazociąg Transadriatycki łączący Europę z gazociągami w Turcji, którymi płynie gaz azerski.

TAP/Wojciech Jakóbik

 

Gazociąg Transadriatycki ma przepustowość 10 mld m sześc. rocznie i pozwoli na dostawy gazu azerskiego do Unii Europejskiej. Powstał dzięki współpracy azerskiego SOCAR (20 procent akcji) włoskiego Snam (20 procent), belgijskiego Fluxys (19 procent), hiszpańskiego Enagas (16 procent) i szwajcarskiego Axpo (5 procent).

To projekt Korytarza Południowego wsparty środkami Europejskiego Banku na rzecz Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozważane jest podwojenie jego przepustowości w razie pojawienia się dostawcy gazu w regionie kaspijskim, Azji Środkowej lub na Bliskim Wschodzie. Komisja Europejska rozmawia o dostawach z Turkmenistanu i budowie kolejnego gazociągu Korytarza, czyli Gazociągu Transkaspijskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s